Depressziós cukorbetegeknél megduplázódik a demencia veszélye! Ha a cukorbetegek állapotuk mellett még depresszióval is küzdenek, akkor jelentősen megemelkedik náluk a demencia, szellemi leépülés kockázata is – derül ki egy friss tanulmányból ! Ijeszt!ő
Zsuzsika ez valós. Tudósok azt tapasztalták,hogy a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a cukorbetegség és más szív- és érrendszeri kockázati tényezők kezelése segíthet az Alzheimer-kór kockázatának csökkentésében azokban, akikben már mutatkoznak a szellemi hanyatlás jelei és a memória romlása. A szív- és érrendszeri betegségek kordában tartása lassítja a szellemi hanyatlást.Már az inzulin rezisztencia is fokozza az emlékezet zavar romlását.
Az inzulin rezisztencia hogy csökkenthető? sok mozgás, egészséges étrend,fogyás és ha szükség akkor gyógyszer. Mindig a bűvös körhöz érünk.
Azok az időd emberek akik sokat mozognak aktívan sportolnak,keresztrejtvényt fejtenek sokkal
fiatalosabbak , ritkábban depressziósak, lassabban jelennek meg a demencia jelei. Gondolom ezt majd az Esztern kiegészíti.
Azért vigyázzunk azzal a bizonyos "feledékenységgel"!
Valóban van kapcsolat, de nem egyértelműen ok-okozati, hanem hajlamosTó. És a kettő között az a lényeges különbség, hogy nem biztos, hogy az Alzheimer-kór valóban ki is alakul cukorbetegeknél.
A feledékenysége egy érdekes példa. Biztos ti is jártatok úgy, hogy vasárnapi ebéd főzése közben elindultatok a kamrába valamiért, majd mire odaértetek, elfelejtettétek,mit is akartatok. Aztán irány vissza a "kályhához", és eszetekbe jutott.
Na ez az, ami nem feltétlenül memóriaprobléma, hanem inkább figyelmi. Elindulsz a kamrába, és már azon jár az agyad, hogy mit is kell még megcsinálnod. Így a figyelmed elterelődik arról, amiért indultál. És amikor ismét koncentrálsz az adott feladatra, simán eszedbe jut. Ez a helyzet a kulcsokkal is, amiket nem tudunk, hova tettünk le. Ilyenkor gondold végig, merre jártál, mióta letetted a kulcsot/szemüveget/telefont/stb., és eszedbe fog jutni, hol is hagytad. És ez nem memóriaprobléma hanem figyelem terelődés!
Ennek oka a felgyorsult világ, ahol információdömpingben élünk. Ezért érdemes néha megállni, kirándulni, lelassítani.
Mióta rokkantnyugdíjas lettem és több időm is van, azóta rendszeresen fejtek rejtvényt, az mozgatja
meg a memóriát igazán. Amikor a piszhiáteremmel beszélgettem a szellemi leépülésről elég ijesztő
volt hallani, ő is azt javasolta, hogy a rejtvényfejtést ne hagyjam abba, mert az nagyon jót tesz, és
késlelteti az Alzheimr kór kialakulását.
A rejtvényfejtés nagyon jó "agytorna"én is tapasztalom és az írás , megfogalmazni a mondanivalónkat . Anyósom azt szokta mondani , hogy agyfényesítés !!!!Az én anyukámnak Parkinson Kórja volt és én nagyon félek ettől a betegségtől . Remélem ok nélkül , csak nem öröklök minden rosszat !!!!!