Szia Zsuzsanna!
A másik kérdésednél is leírtam. Önmagában általában kevés, mert az elvonás miatti erős feszültség csökkentésére gyógyszeres kezelés kell az elején, amíg a háttérben álló okokat nem sikerül feltárni.
Ami nagyon fontos, hogy az "absztinencia" nem cél, hanem feltétel a terápiában. Csak akkor lehet dolgozni, ha a beteg ezt vállalja.
IGAZÁBOL AZT LEHET KEZELNI AKI HAGYJA MAGÁT VAGYIS Ö IS AKARJA. HA NEM MÜKÖDIK EGYÜT SEMMI ÉRTELME.
Enikőtöl idézek!! Drágáim szeretlek benneteket ,a válaszok érthetők és nagyon okosak ,mindenkit szeretek!! Zsuzsa…..!!
Kedves Eszter miért is írod azt hogy az absztinencia nem cél? Az azt jelenti,hogy csak egy időre hagyod el és utána újra kezded pl. a játékot?
Nem pontosan ide vág, mert ugyan szenvedély, de nem játék.
Szóval a fentebb leírt egyik szóról jutott eszembe egy hatvanas években elhangzott kabarétréfa részlete.
– Tudja maga hány szó van a magyar nyelvben az iszákos emberre.
– Nem.
– Több, mint háromszáz! Arra, hogy valaki tartózkodik az alkohol fogyasztásától, arra csak két szép szavunk van.
– Melyik az a kettő?
– Az absztinens és az antialkoholista.
Stewes, ez aranyos! 🙂
Katalin! A kezelésnek nem az a célja, hogy az illető absztinens legyen, hanem ezt vállalnia kell a kezelés elkezdéséhez. Bármilyen szenvedély esetén egyetlen botlás visszaeséshez vezethet. Ezért köszönnek úgy az AA-tagok (ha jól tudom), hogy : X.Y. vagyok, alkoholista, (pl.) 20éve nem iszom.
A cél valójában az egy ilyen esetben, hogy azt a feszültséget, amit korábban a szenvedély segítségével vezetett le, más módon legyen képes kezelni, és talán az okát is meg tudjuk találni. Ez a legjobb, mert akkor az okot kezeljük már, nem pedig a tünetet.