- A cukorbetegek gondozása csak rendszeres vércukormérés mellett lehetséges!
- A vércukorértékeket minden alkalommal vércukornaplójába vezesse!
- A mérési eredmények alapján állítható össze a megfelelő étrend, gyógyszeres ,illetve inzulin kezelés!
- Vércukormérő készüléket, vércukornaplóját mindig vigye amikor a diabetes gondozóba megy!
Azért,hogy figyelemmel lehessen kísérni a vércukor ingadozást,és ha magas az orvos tudjon a kezelésen modosítani,hogy ne alakuljanak ki a szövődmények!
Ha megmérem a cukrom és több,akkor legközelebb figyelek rá,hogy kevesebbet egyek!
A cukorbetegség kezelésében elengedhetetlen a rendszeres vércukormérés!Én naponta 2-3 alkalommal is megmérem amióta inzulinos vagyok!
Azért szükséges, hogy a kezelő orvos figyelemmel tudja kísérni, hogy jó e a terápia és elegendő e a gyógyszer adag amit a betegnek előírt!
Természetesen a mérések gyakorisága a kezeléstől függ. Amennyiben II-es típusú diabétesszel tablettás vagy inzulinos kezelést kap, illetve napi kétszer kell inzulininjekciót kapnia, a részleteket az orvosával kell megbeszélnie.
Intenzív inzulinterápiával vagy inzulinpumpát használóknál napi 4 mérés elengedhetetlen. Felkelés után vagy reggeli előtt, ebéd előtt, vacsora előtt és lefekvés előtt.
Kéthetente, havonta éjjel kettőkor is ajánlott megmérni a vércukrot az esetleges éjszakai hypoglikémia felfedezése miatt. A terápia beállítása idején az étkezések és az injekciók közt eltelő idő beállítására érdemes az étkezés után egy-két órával mérni a vércukrot.
Természetesen a fenti irányelvekben megfogalmazottnál gyakoribb mérés is indokolt lehet.
Nagyon sok ember elhanyagolja egy idő után a vércukor mérését,pedig ha valaki rendszeresen méri abból a kezelőorvos is tájékozódni tud.Ha kiugrás van érdemes beírni mi okozta.El kell tenni a régi naplókat is.
Érdekes sokszor hallom, hogy én csak tablettás vagyok, azért nem mérek, vagy ha mérek, nem vezetem naplóba, vagy nagyon sokszor csak reggel éhomi vércukrot mérnek, pedig az a beteg aki rendszeresen mér sokkal jobban odafigyel önmagára, megtanulja értékelni a kapott vércukor eredményeket,jobban összehangolja az étkezést, a mozgást,később alakulnak ki a szövődmények .
Miért mérjünk?
- felfogható mint előnyös psychológiai intervenció
- az önellenőrzés segíti a beteget abban,hogy jobban figyeljen az orvosi tanácsok betartására,
- felhívja a figyelmét az életmódtherápia fontosságára,
- a gyógyszeres kezelés pontos kivitelezésére,
- a gyógyszeres kezelés szükség szerinti módosítására,
- felfogható a páciens-edukáció integráns részeként
- lehetőséget ad az adatok dokumentálására,
- a mért értékek együttes elemzésére, /páciens–gondozó csoport/
Összegezve: segíti a gondozást, késlelteti a szövődmények kialakulását, javul az életminőség
2. típusúakat meg is értem, hogy alig mérnek. Mivel semmi támogatást nem kapnak tesztcsíkra. A legolcsóbb tesztcsík 2700-3000 között van az 50 db. Az mégis mire jó? Rengetegen nyugdíjasok, még engem is megviselne a teljes ár, így se olcsó.