Elsősorban abban, hogy a cukorbetegség és a hozzá társult egyéb rendellenességek együttesen a szív- és érrendszeri betegségek legfontosabb kockázati tényezői. A 2-es típusú cukorbetegek 3–5-ször nagyobb arányban kapnak szívinfarktust, szenvednek el szélütést, és ami a legkiugróbb gyakoriság, 30–40-szer nagyobb az esélyük egy alsó végtagi amputációra.
Érdemes tudni, hogy a fokozott érrendszeri kockázat már a csökkent glukóztolerancia állapotában is fennáll. Ezért is fontos a rendszeres szűrővizsgálat, elsősorban a fokozott kockázatú személyek számára.
Kik a fokozott kockázatú személyek?Mindazok a 40 év felettiek, illetve 14–18 év közötti serdülők, akiknél a következő klinikai ismérvek valamelyike fennáll:
- magas vérnyomás (140/90 Hgmm felett) vagy kezelt hipertónia,
- testsúlyfelesleg, 25 kg/m2 feletti testtömegindex vagy nőknél 80, férfiaknál 94 cm-t meghaladó haskörfogat,
- első fokú rokonok körében 2-es típusú diabétesz,
- első fokú rokonok között korai (férfiaknál 55, nőknél 60 év előtt bekövetkezett) szív- és érrendszeri megbetegedés illetve erre visszavezethető halálozás,
- anyák, akik 4000 g súlynál nagyobb gyermeket szültek,
- anyák, akik terhességük alatt cukorbetegek ( gesztációs diabétesz) voltak,
- érett, kiviselt terhesség esetén alacsony (2500 g alatti) súlylyal születettek,
- előzményi adatok között szénhidrát- és zsíranyagcsere-zavarra utaló adatok szerepelnek,
- előzményi adatok között szív-és érrendszeri megbetegedés szerepel.
Akinél a háziorvosával/gondozó orvosával megbeszélve e szűrővizsgálatok is a rendszeres egészség-ellenőrzés részévé válnak, annak jó esélye van arra, hogy minden anyagcserezavart időben felfedezzenek és ezáltal életkilátásai optimálissá váljanak.Minden fokozott kockázatú személynél szükséges, hogy évente elvégezzék az alábbi vizsgálatokat:
- testsúly, a súlyváltozás regisztrálása,
- vérnyomás,
- éhomi és étkezés utáni vércukor-,
- Szérum összkoleszterin-, HDL-koleszterin-, LDL-koleszterin-, trigliceridszintek.