Ez mindenkinél egyéni. Az tény, hogy a csecsemőkortól haladva a felnőttkor felé csökken az alvásigény, de van akinek elegendő 5 óra, míg másoknak 9-10 órára is szükségük lehet. A fontos az, hogy igyekezzünk annyit aludni, hogy kipihenten ébredjünk, mert a kialvatlanságnak sok szövődménye lehet.
Az első és legfontosabb tudnivaló: nincs minden emberreérvényes időtartam az alvást illetően. A felnőttek nagy része beállt azátlag 7-8 órai alvásra. vagyis én igy hallotam de szerintem sok mindentöl függ…
Az alvásigény az ember élete során az évek előrehaladtával folyamatosan változik. A tudósok vizsgálatuk során azt vizsgálták, hogy az embereknek a különböző életkorokban átlagosan mennyi alvásra van szükségük úgy, hogy egészségükben ne történjen károsodás.
Az újszülötteknek napi 16-18 óra kell, míg az óvodás gyerekeknek napi 10-12. Az iskoláskorúaknál és a kamaszoknál ez 9 órára csökken.
A pubertás korban a hormonális hatások következményeként megváltozik a belső biológiai óra. A tinédzserek általában később fekszenek, mint a fiatalabb gyerekek és a felnőttek, reggelente pedig tovább alszanak. Az átlagos tinédzserek 7-7,5 órát alszanak naponta a szükséges 8 helyett.
Egy felnőttnek átlagosan 7,5-8 órára van szüksége, de ennek pontos értéke egyénenként is változik. Vannak például olyanok, akiknek 7 óra elég ahhoz, hogy ne legyenek fáradtak, míg másoknak akár 9 órára is szükségük lehet.
A kutatási eredmények arra utalnak, hogy idősebb korban a biológiai óra diktálja a korai lefekvést és a kora reggeli kelést is. Sokak meggyőződése ellenére nincs arra utaló bizonyíték, hogy az időseknek kevesebbet kellene aludniuk, mint a fiataloknak. A kevés alvás ugyanis napközben náluk is álmosságot, figyelem- és memória zavarokat, illetve lehangolt kedélyállapotot okoz.
Az alvás mennyisége mellett legalább olyan fontos annak minősége is. Alvás közben ugyanis két fázis cserélődik: az R.E.M. (Rapid Eye Movement – gyors szemmozgásos) és az R.E.M. nélküli szakasz. Az R.E.M. szakaszban a légzés szabálytalanabb, gyorsabb és kevésbé mély. Nevét onnan kapta, hogy a szemek gyors mozgást végeznek mindenféle irányban, a végtagok izmai ilyenkor átmenetileg képtelenek a mozgásra. Ebben a fázisban álmodunk a legtöbbet; az agynak azok a területei aktívak ilyenkor, amelyek a tanulásban, a gondolkodásban, a dolgok megszervezésében vesznek részt. A R.E.M. fázisból a legkönnyebb felébredni, ez gyakran meg is történik (rövid időre, néhány másodpercre), erre azonban a reggeli ébredésnél nem emlékszünk.Akiknek általában nem zavartalan vagy túl rövid az éjszakájuk, azoknak nincs lehetőségük a két szakasz végigalvására, pedig mindkettő alapvető fontosságú az egészséges alvás sejtjavítást és növekedést végző funkcióinak kiaknázásához.