- Egy cukorbeteg ismerősöm küldte:
- A petrezselyem-, lestyán- és zellerlevelet szárítás után összekeverem, így teszem zárható üvegbe. Ezt a keveréket minden töltelék húshoz használom (fasírozott, töltött paprika, töltött csirke), valamint a zsemlyegombóc galuskájába is szórok.
- Ha a szárazbabhoz főzés közben fél zöldpaprikát adunk, kihozza a bab ízét, legyen az főzelék vagy leves.
- A fejes saláta nem tárolható sokáig, előfordulhat, hogy kissé megfonnyad. Ilyenkor nyers burgonyaszeletekkel együtt tegyük hideg vízbe néhány percre.
- A bablevest rántás helyett úgy sűrítem, hogy a benne főtt zöldséget összeturmixolom. Így mindenki megeszi, finom és egészséges is!
- A szárított zeller- és petrezselyemlevelet mozsárban összetöröm, és amikor már majdnem kész a leves (gulyás, bab, stb.),csak akkor teszem bele. Finom az íze és az illata.
- Tésztát, levest, meggyet, stb. úgy fagyasztok le, hogy egy 1 literes tejes doboz tetejét levágom, zacskóval kibélelem, ebbe teszem a fagyasztani valót, ha megfagyott, kiveszem a dobozból, így kis téglákat kapok, melyek jól pakolhatók a fagyasztóban.
- A főtt tészta nem áll össze, ha kiszedés előtt egy pohár hideg vizet öntünk a főzőléhez.
- Cukorbetegek figyelem! 🙂
Ha a palacsintatésztát szénsavas ásványvízzel vagy szódavízzel készítjük cukor és tej nélkül, sokkal könnyebb állagú lesz, nem ragad le, és nem utolsósorban olcsóbb az előállítása is. Kétszer annyi szénsavas ásványvízzel vagy szódavízzel még könnyebb és vékonyabb tésztát kapunk, sokkal több palacsinta süthető belőle.
- Ha azt szeretnéd, hogy a tök szép szálas maradjon a főzelékben, gyalulás után keverj hozzá egy kis ecetet. A pirított hagymához add a kaprot, kevés vízben főzd, és tejfölösen habard be. Minden főzelék finomabb, ha nem rántással sűríted!
- Ha túl világos, sápadt a tojás sárgája, piskótához, rántottához, nokedlihez, stb. teszek bele egy kis kurkumát. Nagyon szép színe lesz tőle
- A kávézacc a hűtőben is jó szolgálatot tesz: eltünteti a kellemetlen szagokat.
- Garantáltan nem ríkat meg a vöröshagyma, ha megmossuk hideg vízben és a kést is bevizezzük, mielőtt vágni kezdjük. A felezett hagymát, amit épp nem vágunk, friss felével lefelé fordítsuk a vágódeszkára, így kevesebb illóolaj kerül a levegőbe.
- A citrom héját nem dobom ki, mélyhűtőbe teszem, fagyottan könnyen reszelhető.
- A hússzeletek közé folpackot teszek, így fagyasztom le, mert ezzel a módszerrel nem fagy össze. Annyi szeletet veszek ki belőle, amennyire szükség van.
- Ha főzéskor a lencséhez adunk pár szelet paradicsomot, hamarabb puhul!
- Csirke- vagy pulykamellet szebben lehet klopfolni, ha celofán közé fogod: egyben marad és szép vékony lesz.
- A bab gyorsabban megfő, ha a főzővízbe teszel egy késhegynyi szódabikarbónát. Ezzel elkerülheted a gázképződést is!
- Ha szárazbabot főzök, előző este beáztatom. Másnap új vízben főzőm önállóan fél órán át. Ezt a nagyon sötét színű vizet sem használom fel, szervezetünk és környezetünk "hálás" lesz érte.
- A kocsonyát kicsontozva hideg vizzel kiöblitett őzgerinc formába teszem, így szeletelni is lehet belőle. Az őzgerinc alját lehet díszíteni bármivel (főtt tojás, sárgarépa, stb.), így ha kifordítjuk a gerincből, a látvány sem utolsó.
Praktikák
– Általában vizet használunk, pedig sokféle folyadékkal lehet párolni, illetve gőzölni: alaplé, húsleves, bor, sör.
– Gőzöléskor fontos, hogy az alapanyagokat egyforma méretűre vágjuk, hogy egyformán puhuljanak meg.
– A folyadékot, amelyben pároltunk, felhasználhatjuk levesek, mártások készítéséhez.
– Jól záró fedő alatt pároljunk.
– Ha sütőben pároljuk a húst (bárányt, malacot), takarjuk le zsírpapírral, így a hozzáadott folyadék nem párolog el, a mártás besűrűsödik.
– A magas keményítőtartalmú zöldségeket (burgonya, fehérrépa, zeller) hideg vízben, a zöld színű zöldségeket forrásban lévő vízben kezdjük főzni.
– Az élénk színű zöldségeket (cékla, sárgarépa, tök) fedjük le főzéskor, hogy megőrizzék színüket.
– Halakat érdemes filézve vagy szeletben párolni. Párolásra legalkalmasabb halak: pisztráng, tengeri süllő, laposhal, lazac. Rákokat páncéljuktól megtisztítva.
– Szárnyasokat kicsontozva, bőr nélkül pároljunk.
Magyar Konyha főzőiskola rovatból
Nyugodtan 🙂 én is kaptam,illetve találtam a+ Magyar Konyhában+,de tovább bővíthető.
A zöldség leveleket lestyánt , petrezselyemzöldet, zellerlevelet jól megmosva és felaprítva jégkocka készítőben kis kockákra megfagyasztom , kiszedem és zacskókban tárolom a fagyasztóban , mert így sokkal jobban megőrzi az eredeti ízét mint megszárítva. Sokkal kevesebb helyet foglal . Kaprot is így szoktam télre elrakni , de a kaporral vigyázni kell , mert erős az aromája és más is átveheti az illatát ezt duplán csomagolom.