A rendeletről alkotott véleményformálás előtt tudni kell, hogy mind a humán inzulinok, mind az ún. inzulinanalógok azonos mértékben hatékonyak, az utóbbiak a betegek számára bizonyos életviteli könnyebbséget biztosítanak, alkalmazásuk során a nemkívánatos túl alacsony vércukorérték ritkábban fordulnak elő, de átlagosan másfélszer-kétszer drágábbak, mint a humán inzulinok.
A naponta 4x adott inzulinanalóggal felépített kezelési rendszer eddig 100%-os támogatásban részesült. Az új rendelet szerint a 100%-os támogatottság csak abban az esetben marad meg továbbra is, ha az adott terápia elérte célját: a vércukorértékek átlagát tükröző ún. HbA1c-érték egy megadott szint (8%) alá csökken. Ha ez nem teljesül, akkor a korábbi inzulinanalógok támogatottsága 50%-ra mérséklődik, vagy a beteg választhatja a humán inzulinra való visszatérést, 100%-os támogatottság mellett. A rendelet e vonatkozásban két kivételt is megfogalmaz: 18 év alatti életkor (magas, de javuló tendenciájú HbA1c) vagy a kórelőzményben szereplő súlyos hypoglykaemia (rosszullétet okozó túl alacsony vércukorérték)
Itt a linkre kattintva a Magyar Diabetológiai társaság honlapján elolvashatjátok a hivatalos sajtóközleményt :
http://www.diabet.hu
Sárika, jelenleg mennyibe kerülne egy Humalog, Apidra, Lantus ha valaki csak 50%-s támogatással kapná, ha nem lenne jogosult az analóg inzulinra?
Sári kérdezhetek még, ha nem baj?
– a súlyos hypoglikémia ebben az esetben mit jelent? ( az előfordulás gyakoriságától is függ vagy csak az érték lesz meghatározó)
-" Egyes inzulinanalóg-készítmények bizonyos kezelési rendszerekben eddig 50%-os és 90%-os támogatásban részesültek, az új rendelet nem érintette ezeket az inzulinanalógokat" Melyek azok az egyes inzulinanalógok amik eddig és eztán is 90%-os támogatásban részesülnek, mert nem érinti azokat a törvényi módosítás?
Minden elszállt,akkor írom elölről (:-
Súlyos hypo,ha orvos dokumentálja ambuláns lappal,hogy külső segítségre volt szükség( pl.Glukagen hypokit,vagy 40%-os Glücoz infúzió adása) Az nem elég,hogy be van jegyezve a naplóba,hogy hypo zajlott!
50%-os támogatottsággal korábban Lantis, Levemirt írtunk és a betegnek 1500-1550 forintba került egy ampulla. Ezt bed time kezelésnek hívjuk,vagyis napközben csak tablettát kap a beteg és este adja az inzulint. A Lantus és Levemir inzulinok a drágábbak (16.000 forint öt ampulla teljes ára), a rövid hatásúak "olcsóbbak" (8000 forint kb)
Aki pl.csak Lantus inzulint kap,nem írható fel receptre tesztcsík,de ez már régóta így van!
Humalog,NovoRapid,Apidrat mostanáig 50 %-ra nem írtunk. 5 ampulla teljes ára 8000 forint körül van.
90%-ra a Humalog Mix 25,50 és a Novomix 30-at írjuk,ezek kevert inzulin analógok (egyben van a gyors és az elhúzódó hatású inzulin). Ezeknek a felírhatósága nem változott,a beteg 6 ampulláért kb 900 forintot fizet.
Köszönöm Sára a gyors és pontos, kielégítő választ. Akkor jól sejtettem, hogy az nem elégséges, ( mert a füzet nem elégséges bizonyító erejű, sem a gép,) ha a füzetben becsületesen felvezetjük a rosszullétek idejét és mértékét.
Köszönöm.
Én úgy vagyok vele, hogy ha nem tudnám teljesíteni az előírást, akkor inkább bevállanám az 50%-ot, de nem mennék vissza humánra. Ez az én esetemben (Apidra+Lantus) havonta ~12kHUF lenne. Megpróbálnám máshol meghúzni a nadrágszíjat, de nem ezen. És perseze mindent elkövetnék, hogy visszakerüljek a 100%-os támogatási körbe.
Olyan betegek is vannak analógon akik korábban nem voltak humán inzulinon és nem is tudják mi a különbség. Viszont sok olyan analógos beteg van akinek a HgbAlC-je 10 % és a humán mellett is az volt!