A betegség tünetei változatosak, hiszen a tünetmentes véletlen felfedezés mellett a drámai gyors kezdet, akár kóma is elő fordulhat.
Az 1-típusú cukorbetegség (inzulin-függő) tünetei egyértelműbbek, mint a 2-típusúé, és beletartoznak a gyakori vizelések, folytonos éhségérzet, túlzott szomjúság és gyengeség, fáradtság
Az 1-típusú cukorbetegek tapasztalhatnak hasi vagy gyomorfájdalmat, hányingert vagy hányást . A magas vércukorszint, az ún. hiperglikémia esetében megnő az ürített vizelet mennyisége. Ez annak következménye, hogy bizonyos vércukorszint felett (általában 10 mmol/l felett) a vizelettel cukor is ürül és az ürülõ cukor vizet ragad magával,megjelenik a vizeletben az aceton, a lehelet acetonossá válik. A vízvesztés pedig szomjúságérzetet okoz.Akár kóma is kialakulhat.
A 2-típusú cukorbetegség alattomos különböző tünetegyüttest produkál, amibe beletartozhat a végtagok bizsergése, homályos látás, fáradtság vagy álmosság, zavarodottság , megjelenhetnek, például az íny vagy a hugyúti vezeték visszatérő fertőzései és a bőr viszketése, beleértve a nemi szervet is. Elõfordul, hogy elhúzódó sebgyógyulás, ismételten jelentkezõ pattanásos bőrbetegség, viszketés, nõgyógyászati folyás hívja fel a figyelmet a cukorbetegségre. A magas vércukorszint miatt szemészeti szövõdmény alakulhat ki, látászavar is jelentkezhet. Lehetséges, hogy a szemészorvos a szemfenéken észlelt jellegzetes elváltozások alapján hívja fel a diabéteszre a figyelmet. Megtartott étvágy mellett a testsúly csökkenhet, mivel a glükóz nem tud beépülni a szervezetbe. A beteg a tünetekhez hozzászokhat, ezért elõfordul, sajnos nem is ritkán, hogy a diabétesz szövődményeit észleli elõször az orvos pl.egy szívinfarktus kapcsán,vagy stroke kapcsán derül fény a cukorbetegségre.
Érdemes időnként elmenni szűrésre,főleg ha valakinek a családjában van cukorbeteg.
Az én családomban is több cukorbeteg van és sajnos nekem is kialakult,elég rossz örökség de élni kell vele és oda kell figyelni.