Nagyon gyakran valamilyen szövődmény hívja fel a figyelmet.Ezért fontos családtagjainknak, ismerőseinknek elmondani és felhívni a figyelmet !
Szerintem abszolút tünetmentes időszak nincsen. Mindenképpen vannak jelek, csak az érintett személy vagy nem ismeri fel ezeket, vagy nem foglalkozik magával, vagy ráfogja, hogy ezek a tünetek biztosan a korral járnak. Időközben, ha megszokja a rossz közérzetet, már semmi sem tűnik fel. Szerencse, ha van az ismerősök között, vagy a családban egy gyakorlott cukorbeteg, vagy egy lelkiismeretes háziorvos, körzeti nővér, aki a rendelésen, a vérnyomásmérést követően, rutinszerűen mér egy vércukrot. Mindez természetesen csak akkor lehetséges, ha az érintett rendszeresen eljár az orvosához, vagy panaszkodik a környezetében, illetve minimális figyelmet fordít önmagára.
Egy gyakorlati tapasztalat. A cukorbeteg klubunk megalakulását követően, amit a háziorvosaink nagyon támogattak, településünkön szinte "ugrásszerűen" megnőtt a cukorbetegek száma. Ez részben annak volt következménye, hogy az egészségügyi személyzet az orvosi vizsgálatok alakalmával elkezdte használni a vércukormérőt azoknál a betegeknél is, akik teljesen más jellegű panasszal fordultak hozzájuk. Nagyon sok olyan beteg lett felfedezve, aki már minden bizonnyal akár évek óta élt együtt a diabetesszel, de nem figyelt fel a tünetekre. Természetesen ezt az időskori és 2 tipusú esetekre értem.
Egy dolgot nem szabad elfelejteni: A cukorbetegség tudatában, egészséges betegségtudattal nagyon sokáig és elfogadható életminőségben lehet élni. Kordában lehet tartani. Lassítani és megállítani is lehet a szövődmények kialakulását, de ne felejtsük, kezeletlen állapotban alattomos és gyilkos módon is tud viselkedni. Tehát mindenki figyeljen magára, mert segíteni csak annak lehet, aki hajlandó a segítséget elfogadni és hajlandó önmagán is segíteni!
Sajnos igen. Van amikor felfedezik a cukorbetegséget már szövődmény van például a szemerek sérülése,vagy akár szívinfarktus alkalmával már magas vércukor van!
Igen,ezért veszélyes mert alattomos betegség és csak akkor megyünk orvoshoz,ha már panasz van. A legfontosabb a megelőzés lenne,időnként orvosi vizsgálatra elmenni,hogy egy labor vizsgálat készüljön.Minél hamarabb elkezdik kezelni,annál később alakulnak ki a szövődmények!
Igen fontos lenne a jelekre odafigyelni,csak ameddig az ember nem tapasztalja,nem tudja melyek lehetnek a jelek.Ezért alattomos betegség.Nagyon fontos lenne,ha lennének szűrővizsgálatok és ha elmegy a beteg a háziorvoshoz akkor legalább egy vércukrot nézzenek,főleg azoknál akiknél a családban cukorbeteg van.Időnként legalább évente egy alkalommal labor vizsgálat is fontos lenne!