Tudtátok,hogy egy gombás bőrelváltozás,vagy egy elhanyagolt seb láb amputációhoz vezethet egy cukorbetegnél?
Nemrég voltam a szakrendelőben és egy amputált lábú cukorbeteggel beszélgettem. Elmesélte,hogy a körmén gombás volt a köröm,és otthonában kezelte,majd belevágott a nagy lábujjába,ami elfertőződött. A vércukrai magasak voltak és a lábába került. Ez egy szomorú történet,csak azért írtam le,hogy velünk ne forduljon ilyen elő.
Sziasztok,remélem minél többen reagáltok a történetre!
Napjainkban a nem traumás eredetű alsó végtagi amputációk felét cukorbetegeken végzik!
Nagyon fontos a diabeteszes láb kialakulásának megelőzése,ezért fontosak a szűrővizsgálatok és a betegek cukorbetegek figyeljék a lábukat,nincs-e elváltozás akár bőrkeményedés,akár gombás elváltozás,száraz,berepedezett bőr….
Néhány jó tanács:-a láb naponkénti önvizsgálata
-csak közel testhőmérsékletű vízben mosson lábat/30-35 fok/
-mindig törülje szárazra a lábát
-használjon semleges hidratáló krémet
-a cukorbeteg soha ne járjon mezítláb
-pamut zoknit viseljen
-a lábkörmöket mindig egyenesre vágja
– a bőrkeményedéseket csak diabeteszes ellátásban jártas szakember végezze
-figyelje ne alakuljon ki körömgomba,ha megjelenne azonnal forduljon szakorvoshoz!
-sétáljon naponta legalább fél órát
-naponta végezzen lábtornát
-kényelmes,lehetőleg diabeteszes cipőt viseljen
-bármilyen lábsérülés megjelenne forduljon orvoshoz!!
Sziasztok! Az én véleményem is az,hogy kezdettől fogva komolyan kellene venni a cukorbetegséget,hogy ne jöjjenek elő az ilyen súlyos szövődmények.Sajnos addig amig 1 tablettát szed valaki,addig nem gondolja milyen nagy baj lehet,ha nem figyelünk oda.
Apró adalék a diabeteszes láb tüneteihez. A konkrét és érzetünkre hagyatkozó tapasztalatokon, fájdalom, zokni érzés, hangyázás, zsibbadás stb-n túl még van egy nagyon jellemző és szemmel látható jele a szövődménynek. Reggel, ébredés után a cukorbeteg nézze meg a lepedőjét. Akinél gond van a lábbal, annál szinte minden esetben, a lábrészen alaposan össze van gyűrődve a lepedő. Van egy kórkép az un. nyugtalan láb szindróma, ez az éjszaka, alvás közben bekövetkező tünetek hatására önkéntelenül végzett, szinte folyamatos lábmozgást eredményez, melynek következménye a gombóccá gyűrött lepedő.
Jáksó a nyugtalan láb syndromát ismerem,de a "gombóccá gyűrt lepedőt" nem hallottam. Esetleg megfigyelted,volt nálad hasonló,vagy valaki elmesélte?
Részben saját tapasztalat, részben rákérdezés után több betegtársam számolt be hasonló jelenségről. Valamennyien érintettek voltak a szövődmény által.
Sziasztok! Szeretném megosztani azokkal ezt az információt, akik érintettek a diabeteszben, illetve a diabeteszes láb problémában. Ha csak egy láb megmenekül a végzetes következményektől egy ilyen egyszerű eszköz segítségével, akkor már megéri közzétenni ezt a rövid tájékoztatót. http://bit.ly/ilqXvE
Üdvözöllek Kedves Rita!
Örülnék,ha az oldalunk linkjét megosztanád az oldaladon,hogy minél több cukorbeteg elolvashassa! Köszönöm szépen!
Kedves Sára! Megosztottam az oldalamon, a partnerek között már a KEVA is ott van 🙂 A KEVA olvasói is az oldalunkról is kaphatnak segítséget, információt, kérlek Ti is osszátok meg ezt a lehetőséget minél több emberrel. Egy egyszerű de különleges talpbetét lábakat ment…… http://www.sportwellness.hu/index.php/talpbetet-magnes-nikken-insoles.html
Nekem is diabétesz lábam van.Kivizsgálás alapján kiirtak egy gyogyi cipöt,csak 15eFt volt és 3 hónap alatt készült el.Örömmel elhoztam minden frankó kényelmes nem nyom sehol,de a talpa olyan anyagból van az elsö vizcsepnél majdnam kitörtem a nyakam annyira csuszik.Lehet,hogy kérni kellet volna mást raktak vola rá ami nem csuszik?Figyeljetek erre nehogy igy járjatok!Öröm az ürömben!!!
Erzsok és tudsz akkor most már kirándulni,mert úgy emlékszem nagyon szeretsz!:_)
Köszönjük hogy felhívtad erre a figyelmet!!