A testsúlygyarapodás megakadályozásra mind az 1-es mind a 2-es tipusú cukorbetegeknél nagyon fontos.
ezért javasolt a rendszeres fizikai aktivitás.
Fizikai igénybevétel megkezdése előtt 10-15 gramm gyorsan felszívódó szénhidrát pl.tej ,gyümölcs fogyasztása javasolt!
Ha intenziv mozgást végez további 10-20 gr szénhidrát fogyasztására is sor kerülhet.
Testmozgás előtt és után is ellenőrizni kell a vércukrot, különösen akkor ha gyógyszert is szed vagy inzulint használ. Ennek megfelelően a mért értékek függvényében fogyasszon előtte és utána szénhidrátot. Ne végezzen intenzív testmozgást ha a reggeli éhomi vc. szintje 16,5 mmol/l felett vagy 4 mmmol /l alatt van !!!
Valóban a sport, vagy a mozgás nagyon fontos! Én pl egy almát megszoktam enni,ha gyalogolni megyek. Egy cukorbeteg amúgy sehova nem mehet el,hogy ne vigyen magával szőlőcukrot,vizet,kekszet,vagy valamit amit meg tud enni!
Kissé fura lesz a válaszom, de remélem érdekes és értékes. A legjobb barátom több éve, én pedig egy hónapja vagyok bizonyítottan ,, cukorbeteg,, ( nem szeretem ezt a megfogalmazást, inkább ,, cukor érzékeny,, ) Ő rendszeresen fut, én inkább egyéb edzéseket végzek. Viszont a kérdésre az alábbiakat tudom jó szívvel válaszolni : A cukorbeteg ha sportol egye ugyanazt mint a sportolók, hisz energiára van szüksége ( fehérje + cukor + vitaminok ) A mennyiség ami nem mindegy. Tudni kell mennyi a kezdő vc. érték, mekkora lesz a terhelés és ezzel mekkora vc. érték esés várható. Ezen kívül csak fokozatosan szabad a mércét egyre feljebb tenni, nehogy a nagy sportból hypo legyen. Ehhez eleinte jóval többször, akár menet közben 10-20 percenként is lehet vc.-t ellenőrizni. Később már tudod, hogy mennyiről indultál + mennyit vittél be, tehát mennyit dolgozhatsz le, illetve kell ledolgoznod. Remélem az általam leírtakkal többen is egyetértenek, de ha nem, nekünk akkor is bevállt.