A terhességi cukorbetegség okai és kezelése

KérdésekA terhességi cukorbetegség okai és kezelése
Udvarhelyi Anita kérdezte ennyi ideje: 10 év

A terhesség időszaka néhány kismamának nem problémamentes. Az előírt vizsgálatokon magasabb vércukorszinteket találva, terhességi cukorbetegség vagy csökkent glükóztolerancia (cukortűrő képesség) derülhet ki.
Ez azért van, mert a várandósság ideje alatt sok olyan hormon termelődik az édesanyában, amelyek az inzulinnal ellentétes hatásúak. Ha ekkor nem tud lépést tartani a megnövekedett igénnyel a hasnyálmirigy inzulintermelése, kialakul a szénhidrátanyagcsere zavara.
A terhesgondozás során minden anyánál a 24-28. terhességi hét között cukorterheléses vizsgálatot végeznek. Ennek során 75 gramm szőlőcukrot tartalmazó víz elfogyasztása előtt és utána, meghatározott időközökben  mérik a vércukor szintjét. Normális szénhidrátanyagcseréjű ember éhgyomri vércukorszintje nem haladja meg a 6,0 mmol/l-es értéket, a szőlőcukor elfogyasztása után 2 órával pedig 7,8 mmol/l-es érték alatt marad. Amennyiben 7,8 mmol/l felett van ilyenkor a vércukorszint, de nem magasabb, mint 11,1 mmol/l, csökkent cukortűrő képességről van szó. Ha a 11,1 mmol/l-t is meghaladja, cukorbetegség a diagnózis.A terhes Diabetes bár nem fáj, de veszélyt jelent mind a babára, mind az anyára.
Az anyánál gyakrabban fordul elő magas vérnyomás és terhességi eclampsia, a magzat pedig túlságosan nagyra nő, a belső szervei is megnagyobbodnak. Születéskor a szülőcsatornán való áthaladás nehéz, vagy lehetetlen lesz. Ilyenkor császármetszéssel kell világra segíteni a gyermeket. Születés után viszont sokszor alacsony vércukorszint jelentkezik az ilyen újszülötteknél, ami kezelést igényel.
A terhességi cukorbetegségben szenvedő anyák gyermekeinek nagyobb az esélyük arra, hogy koraszülöttek legyenek, és arra is, hogy a későbbi életük során maguk is cukorbetegek lesznek.

Fontos a diéta betartása – Milyen diéta javasolt?
a kiderült a baj, az első, és talán a legfontosabb a megfelelő étrend kialakítása és betartása. A cél az, hogy a vércukorszintek normál tartományon belül maradjanak és a baba a fejődéséhez szükséges minden tápanyagot megkapjon. Az anyai testsúlygyarapodás ideális esetben ne haladja meg a 8 kg-ot. Három főétkezés és három kis étkezést javasolt úgy, hogy ennek 40-50%-a élelmi rostokban gazdag összetett szénhidrát (zöldségek, teljes kiőrlésű gabonából készült élelmiszerek), 20-25 %-a fehérje (hús, tej), 30%-a pedig zsírféle (inkább a telítetlen zsírsavakban gazdagabb olajat részesítsük előnyben) legyen.Az esti utolsó étkezés és a reggeli első étkezés között ne teljen el 10 óránál több idő. A reggeli magas rosttartalmú, könnyű étkezés legyen, mert ebben a napszakban gyakoribb a jelentősebb vércukorszint emelkedés.

Hogyan kezelhető a terhességi diabétesz?

Amennyiben belgyógyászati ellenjavallata nincs, a testmozgás is hasznos a cukoranyagcsere rendben tartására. Természetesen kismamáknak való tornagyakorlatok ajánlottak, illetve séta. Ha a diétával nem érnek el megfelelő vércukorszinteket, az inzulin adását el kell kezdeni. Ez egyénre szabottan öninjekciózás formájában történik, és diabetológus szakember állítja be.
A terhesség alatti szénhidrátanyagcsere zavarban szenvedő anyákat a várandósság teljes időtartalma alatt diabetológus kíséri fegyelemmel. A szülés után újrateszetléssel kell megállapítani, hogy a betegség megmaradt-e vagy sem. Ennek megfelelően történik a további gondozás is

1 Válasz
Sára Biró answered 10 év ago

 https://egeszseg.keva.hu/kerdes/1553/