- Fontos meghatározni, hogy mi is az alvászavar. Ennek három típusa van:
1. nehezített elalvás, ami több, mint fél órát jelent – elalvási zavar
2. Éjszaka többszöri, ok nélküli felébredés, majd nehezített visszaalvás (szintén fél óra) – átalvási zavar
3. hajnal előtti (éjjel 2-4 óra közötti) ébredés – korai ébredés.
Kezelés nélkül mindhárom típus súlyos szövődményeket okozhat. Több módszer is létezik:
- kerüljük délután 3 óra után a serkentő ételeket, főleg italokat (kávé, kóla, cukros üdítők, energiaitalok)
- estefelé sétáljunk egy fél órát vagy végezzünk lazító, nyújtó gyakorlatokat
- ha ezek nem segítenek, először próbáljuk ki nagyanyáink receptjeit (mézes meleg tej, citromfű vagy bodza tea)
- ha továbbra sem javul az alvásunk vagy olyan mértékben rontja az életminőségünket, hogy már a mindennapi tevékenységek vagy a munkánk ellátása is veszélybe kerül, akkor mindenképpen orvoshoz kell fordulni, aki írhat fel altatót. Enyhébbeket a háziorvos, erősebbeket általában szakorvos, leginkább pszichiáter. Ilyenkor el kell azon is gondolkodni, hogy mi állhat a háttérben, ezért indokolt lehet a pszichiáter felkeresése, aki – ideális esetben – megfelelő módon kérdez meg minket, és így akár magunk is rájöhetünk a probléma okára.
FONTOS!!! Soha ne szedjünk olyan altatót, ami "az ismerősnek bevált", mert nem tudhatjuk, hogy vajon mi nem szedünk-e olyan gyógyszert, ami miatt nálunk nem működik.
Van olyan élethelyzet amikor kell bevenni valamit,mert különben fáradt az ember. Nekem a télen volt egy gócos foggyulladás,amitől minden tünetem lett. Antidepresszánst is szedtem. Elmúlt a fogproblémám és fokozatosan elhagytam a hangulatjavító gyógyszert. Remélem jön a tavast és nem lesz rá szükségem.
Most hallottam a tv-ben ma van az alvászavar világnapja. Valóban minden 3-ik embert érint. Fontos a diagnózis felállatási alváslaboratóriumban és annak megfelelő kezelés. Hát kérdezem én,hol vannak az alvás laboratóriumok,nagy centrumokban ? Oda nehezen jut el a hétköznapi ember.